Po vrsti kamena
Aventurin
Akvamarin (plavi Beril)
Amazonit
Ametist
Ametrin
Angelit
Apatit
Apofilit
Aragonit
Ahat
Aura kvarc
Bodži kamenje
Gorski kristal
Granat
Žad
Jaspis
Kalcedon
Kalcit
Karneol
Kijanit
Kunzit
Lapis lazuli
Labradorit
Larimar
Lepidolit
Malahit
Mesečev kamen
Mesečeva reka
Moldavit
Obsidijan
Oniks
Opal
Peridot (Olivin)
Pirit
Pitersit
Rodonit
Rodohrozit
Roze kvarc
Rubin
Rutil kvarc (Anđeoska kosa)
Sardoniks
Safir
Selenit
Septari
Serafinit
Smaragd
Sodalit
Sugilit
Sunčev kamen
Tigrovo oko
Tirkiz
Topaz
Turmalin
Ćilibar
Unakit
Fluorit
Haulit
Hematit
Hrizokola
Hrizopras
Celestin
Citrin
Čaroit
Čađavi kvarc
Šungit
Po obliku kamena
stene
polirani
pločice
geode
kugle
jaja
srca
piramide
obelisci
Nakit
Naziv: Opal (Eng: Opal)
Kategorija: Poludragi kamen, silikatni mineral
Formula: SiO2·nH2O
Tvrdoća po Mosovoj skali: 5.5 - 6
Specifična masa: 1.25 - 2.23 g/cm³
Temperatura topljenja: 1600 °C
Indeks refrakcije: 1.370 - 1.470
Sadržaj vode kod opala je veoma promenljiv (4-20%). Može da sadrži primese Al, Fe, Ni, Co i drugih elemenata. Opal je amorfan, niskotemperaturni mineral koji se javlja u šupljinama i procepima u zemljinoj kori. Postoje tri različite vrste opala: opal dragi kamen (sadrži odsjaje vatre u sebi), žutocrveni vatreni opal (tako nazvan zbog svoje boje) i običan opal (koji se ponekad naziva poč).
Boje opala su bela, bež, crna, ružičasta, crvena, plava i lila koja se preliva u duginim bojama. Može biti proziran i bezbojan, obično je malih dimenzija i staklastog sjaja. Običan opal-poč, retko je proziran, često je obojen, može u sebi imati inkluzije i koristi se kao podloga za dragocenije vrste opala. Vatreni opali uglavnom dolaze iz Meksika i često se seku i facetiraju kao drago kamenje. Opal sa odsjajem vatre u sebi je dragulj, on ima unutrašnju igru svetlosti i najbolji primerci dolaze iz Australije. Zbog prisustva vode opal može da dehidrira ukoliko se izloži toploti, veoma je porozan.
Ime opal potiče od latinske reči opalus, što znači drago kamenje.
Opal se najčešće sreće u Australiji, SAD-u, Meksiku, Peruu, Brazilu, Kanadi i Hondurasu. U Srbiji se javlja običan opal u okolini sela Bare kod Stragara, na Fruškoj gori, Golešu, okolini sela Ba kod Ljiga i u Lecko vulkanskom kompleksu.
Opal je kamen zaštite, vernosti i odanosti. Vatreni opal je bio cenjen još u drevnim vremenima u Indiji i Pakistanu. Maje i Asteci su ga koristili u mozaicima i u ritualima, zvali su ga kamen rajske ptice.
Jedan od najosetljivijih kamenova koji upija negativnu energiju i tako štiti onog ko ga nosi. Mentalno donosi lakoću i spontanost, podstiče interesovanje za umetnost. Zavodljiv kamen koji intenzivira strasna i emotivna ljubavna stanja, pomaže nam u traganju za pravom ljubavlju. Jača volju za životom, jača pamćenje, optimizam, pomaže u otklanjanju stresa i depresije. Čisti krv i bubrege, reguliše nivo vode u organizmu.
Pomoć
Naručivanje
Plaćanje
Isporuka
Garancija
O kristalima
Šta su kristali
Horoskop
Mosova skala tvrdoće